Co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
Często popularnie zwane nerwicą natręctw. Osoba dotknięta tym zaburzeniem może doświadczać natrętnych myśli lub powtarzalnych czynności, a niekiedy jednego i drugiego równocześnie.
Najczęściej myśli obsesyjne dotyczą brudu, potrzeby symetrii lub nachodzących nas wątpliwości (np. czy zamknęłam drzwi lub wyłączyłam żelazko).
Takie myśli zdarzają się każdemu, problem pojawia się, kiedy owe myśli stają się źródłem cierpienia i niepokoju, zabierają naszą całą energię, nie pozwalają skupić się na czymś innym, nie dają wytchnienia, pochłaniają nas i nie pozwalają nam na normalne funkcjonowanie.
Podobnie jest z czynnościami natrętnymi (kompulsjami).
Na pozór nie ma nic złego w sprawdzeniu kilkakrotnym czy zamknęło się drzwi, a tym bardziej trudno doszukać się złych stron dokładnego mycia rąk.
Niemniej jednak, gdy owe czynności powtarzane są na tyle dużo razy, że wręcz nie możemy się od nich uwolnić.
Mycie rąk kończy się ranami na dłoniach, a sprawdzanie czy zamknęło się drzwi, uniemożliwia nam ostatecznie wyjście z domu, wtedy mówimy o zaburzeniu i wymaganej pomocy specjalistycznej.
W jaki sposób terapia poznawczo-behawioralna leczy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
Wykorzystuje to tego cała gamę narzędzi i technik, które pomogą Ci uporać się z natrętnymi myślami oraz poprzez ćwiczenia ekspozycyjne, umożliwią Ci wyciszenie zachowań kompulsyjnych.